Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank

Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank

11 Ocak 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Avrupa’nın lider ekonomisi Almanya, dünyanın de en büyük ekonomilerinden birine sahip. Alman ekonomisine yön veren en önemli kuruluşlardan birisi ise hiç şüphesiz Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank. Alman Merkez Bankası, Almanya’nın Eurozone kapsamına girmesi ile bir miktar güç kaybetse de halen dünyanın en güçlü merkez bankaları arasında yer almakta.

Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank hakkında yazımızda şu sorulara cevap bulabilirsiniz.  Almanya Merkez Bankası Halen Açık Mı? Almanya Merkez Bankası Avrupa Merkez Bankası’na Mı Bağlandı? Almanya Merkez Bankası Nerede? Almanya Merkez Bankası Rezervleri Ne Kadar? Almanya Merkez Bankası Rezervi! Almanya Merkez Bankası Başkanı Kim?

Almanya Merkez Bankası Halen Açık Mı? Almanya Merkez Bankası Avrupa Merkez Bankası’na Mı Bağlandı?

Alman Merkez Bankası Deutsche Bundesbank Almanya’nın ikiye bölünmesi ile Batı Almanya’nın Merkez Bankası olarak 1957 yılında kurulmuştur. 1990 yılına kadar Batı Almanya’nın Merkez Bankası olarak görev yaptıktan sonra Berlin Duvarı’nın yıkılmasının akabinde Doğu ve Batı Almanya birleşmiş ve Almanya’nın Merkez Bankası olarak da Deutsche Bundesbank göreve devam etmiştir. Doğu Almanya Merkez Bankası Bank deutscher Länder ya da sonraki adı ile (Staatsbank der DDR) Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin ardından Deutsche Bundesbank çatısı altında birleşmiştir. Alman Markı hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz; Alman Markı hakkında her şey!

Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank halen açıktır ve görevdedir. Bununla birlikte Deutsche Bundesbank 1999 yılında Almanya’nın Euro Bölgesi’ne girmesi ile pek çok yetkisini ve görevini Avrupa Merkez Bankası ECB’ye devretmiştir. Alman Merkez Bankası buna rağmen halen Avrupa’nın ve dünyanın en güçlü merkez bankalarından birisi olarak gösterilmektedir.

Almanya Merkez Bankası Nerede?

Alman Merkez Bankası Deutsche Bundesbank; Frankfurt, Hesse, Almanya merkezli olarak faaliyet göstermektedir.

Almanya Merkez Bankası Rezervleri Ne Kadar? Alman Merkez Bankası Rezervleri!

Almanya Merkez Bankası günümüzde dünya üzerinde en çok dolar rezervine sahip 13. merkez bankası konumundadır. Alman Merkez Bankası Deutsche Bundesbank rezervi güncel olarak 201 milyar dolar seviyesindedir.

Almanya Merkez Bankası Başkanı Kim?

Güncel olarak Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann olarak kayıtlarda yer almaktadır. Alman Markı hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz; Alman Markı hakkında her şey!