Almanya İşçi Alımı 2020 İtibari İle Başlıyor!

Almanya İşçi Alımı 2020 İtibari İle Başlıyor!

11 Şubat 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Avrupa’nın ve Dünya’nın en güçlü ekonomilerinden biri konumunda bulunan Almanya; 2. Dünya Savaşı’nın akabinde başlattığı endüstriyel kalkınma planlaması kapsamında ülke dışından milyonlarca işçinin ülkeye gelmesine ve çalışmasına teşvik programları açıklamıştı. Bu kapsamda 1960 yıllardan başlamak üzere ülkemiz de dahil pek çok farklı ülkeden Almanya’ya işçi olarak milyonlarca insan akın etmişti. Benzeri bir durum yakın gelecekte yeniden başlayacak. Almanya işçi alımı için yeni yasal düzenlemeleri meclisten geçiriyor. Almanya işçi alımı 2020 itibari ile başlıyor!

Almanya Nitelikli İş Gücü Arıyor!

Almanya’da nüfus artış hızının giderek düşmesi; Almanya’da yeni işçi açığının da gün geçtikçe belirginleşmesine neden oldu. Bu durum; 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan “gurbetçi işçi” kavramının özellikle Almanya için yeniden gündeme gelmesini sağladı. Bununla birlikte Almanya personel alımı için bu kez çeşitli şartlar belirlemeyi düşünüyor. Önceki yıllarda gerçekleştirilen niteliksiz işçi alımının yerini bu kez nitelikli iş gücü alacak. Almanya iş ve işçi değerlendirmesi kapsamında nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesi için yasal düzenlemelere başlamış durumda.

Almanya İşçi Alımı 2020 Yılında Başlıyor!

Alman Hükümeti tarafından alınan karar doğrultusunda Almanya işçi alımı tasarısı 2018 yılı başlarında gündeme gelmişti. Almanya işçi kabulü alt yapısının hazırlanması yaklaşık 2 yıldır sürerken; çalışmalarda son aşamaya gelindiği öğrenildi. Bu doğrultuda son yasal düzenlemeler Almanya Meclisi’nde oylanmaya devam edilirken; tüm kanuni alt yapının 2019 yılının son aylarına yetişmesi planlanıyordu. Ancak son düzenlemeler 2020 yılının ilk aylarına sarktı. 2020 yılı içerisinde Almanya işçi alımına başlayacak. Yabancı bankalardan kredi çekmek hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

Almanya İşçi Alımı 2020 Hangi Meslekler İçin Geçerli?

2020 yılının ilk aylarından itibaren ise Almanya iş başvurusu değerlendirmeleri başlayacak. Almanya işçi kabulü; ülkedeki boş iş pozisyonlarına göre değerlendirilecek. Almanya’nın ihtiyaç duyduğu sektörlerde yetkin olan kişiler ilgili pozisyonlara başvuru yapabilecek. Özellikle ağır sanayide binlerce yetişmiş eleman ihtiyacı olan Almanya; kaynakçıdan montajcıya kadar onlarca farklı iş kolunda yetkin personelin başvurularını değerlendirmeye alacak. Bu noktada Almanya’da iş başvurusunda bulunacak kişilerin geldikleri ülkeden meslek dallarındaki yetkinlerini ispatlayacak iş belgesi ya da diplomalarının olması gerekmektedir. Almanya’da eğitim almış kişiler için de işçi alımı esnasında ilgili belgelerin gerekli olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Gerekli eğitim belgesi ya da diploması olan kişilerin iş başvuruları Almanya Hükümeti tarafından oluşturulan komisyonca değerlendirildikten sonra olumlu bulunanlar ülkeye davet edilecektir. Akabinde yapacakları iş kapsamında eğitime alınacak kişiler, buna paralel olarak Almanca kursuna da devam edecektir. Gündelik yaşamını devam ettirebilecek seviyede Almanca öğrenen ve iş eğitimlerinden başarı ile ayrılan kişilerin Almanya’da iş sahibi olmasına izin verilecektir.