Almanya’nın 16 Eyaleti ve Almanya Eyalet Başkentleri

Almanya’nın 16 Eyaleti ve Almanya Eyalet Başkentleri

27 Şubat 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Almanya, her bakımdan ülkemizin yakinen ilişki içerisinde bulunduğu bir ülke konumunda yer alıyor. Almanya’da yaşayan milyonlarca gurbetçimizin yanı sıra; Almanya ülkemizin en büyük ticari ortağı konumunda da aynı zamanda. Ülkemiz en fazla ihracatı Almanya’ya yaparken, yine en fazla ithalatı da Almanya’dan yapmaktadır. Bununla birlikte Almanya ile ilgili ülkemizde pek çok yanlış bilgi mevcuttur. Bunlardan birisi da Almanya Yönetim şekli ve Alman şehirleridir. Zira Almanya aslında Federal bir cumhuriyettir ve eyaletlerden oluşur. Almanya’nın 16 eyaleti ve Almanya eyalet başkentleri hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Almanya yönetim biçimi olarak Cumhuriyetle yönetilmektedir. Almanya’nın toprak yapılanması eyalet şeklindedir. Zira Almanya’nın resmi adı Alman Federal Cumhuriyeti’dir. Alman Federal Cumhuriyeti 16 farklı eyaletten oluşmaktadır. Almanya’nın başkenti Berlin olduğu gibi; Almanya’nın 16 eyaletinin her birinin de başkentleri bulunmaktadır.

Almanya’nın 16 Eyaleti ve Almanya Eyalet Başkentleri

Almanya’nın 16 eyaleti ve Almanya’nın 16 eyalet başkenti aşağıdaki gibidir. Almanya’nın Euro’dan önceki para birimi Alman Markı hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eyalet Başkent
Berlin Berlin
Baden-Württemberg Stuttgart
Bavyera Münih
Brandenburg Potsdam
Bremen Bremen
Hamburg Hamburg
Hessen Wiesbaden
Mecklenburg-Vorpommern Schwerin
Aşağı Saksonya Hannover
Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen) Düsseldorf
Renanya-Palatina Mainz
Saarland Saarbrücken
Saksonya Dresden
Saksonya-Anhalt Magdeburg
Schleswig-Holstein Kiel
Thüringen Erfurt

Almany’nın 16 Eyaletinin Nüfusları!

Almanya eyalet nüfusları, eyaletin kaç şehiri kapsadığına göre değişmektedir. Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya eyaletidir. Başkenti Düsseldorf olan eyaletin nüfusu 18 milyona yakındır. Almanya en büyük eyalet sıralamasında 2. basamakta Bayern eyaleti yer almaktadır. Almanya’nın en büyük üçüncü eyaleti ise Baden-Württemberg eyaletidir. Almanya’nın en kalabalık eyaletleri bu 3 eyalet olup diğer eyaletlerin nüfusu 10 milyonun altındadır. Almanya nüfusunun yaklaşık yarısı en kalabalık üç eyalette yaşamaktadır.

Almanya’nın Euro’dan önceki para birimi Alman Markı hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.