Almanya Banka Hesabı Mevduat Devlet Güvencesi

Almanya Banka Hesabı Mevduat Devlet Güvencesi

20 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Bankalar güçlü finans kuruluşları olmalarına rağmen, bazı köklü ekonomik krizlerde; verilen kredilerin geri dönmemesi durumunda bankaların da batmaları söz konusu olabilmektedir. Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalınması riski; bankada parası bulunan mevduat sahibi müşterilerin aklına bankadaki param devlet garantisi altında mı sorusunu getirmektedir. Bu sorunun Türkiye’deki bankalar için karşılığını önceki yazılarımızda vermiştik. Bu yazımızda ise Alman bankalarındaki para devlet garantisi altında mı ve Almanya Banka Hesabı Mevduat Güvencesi Ne Kadar sorularına cevap vereceğiz

Alman Bankalarındaki Para Devlet Garantisi Altında Mı?

Almanya ülke olarak gerek Avrupa’nın ve gerekse dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer almaktadır. Bununla paralel olarak Alman bankaları da son derece sağlam ve köklü finans kuruluşları olarak dikkat çekmektedir. Bu nedenle Alman bankalarında mevduatı bulunan kişilerin endişe etmelerine mahal bulunmamaktadır. Buna ek olarak; bütün kötü olasılıkların gerçekleşmesi ve bir Alman bankasının batması durumunda; Alman bankasında bulunan para güvence altındadır. Almanya’da bir banka batsa dahi mevduat sahibinin parası kendisine ödenmektedir.

Almanya Bankalarındaki Hesap Güvencesini Kim Sağlar?

Alman bankalarındaki hesaplar 2 aşamalı güvence altındadır. Öncelikle Alman Bankaları’ndaki hesaplar; Alman Bankaları Tazminat Kurumu “Entschädigungseinrichtung der deutschen Banken GmbH (EdB)” kapsamında devlet güvencesi altındadır. Ek olarak; Alman Bankalar Birliği bünyesindeki Mevduat Sigorta Fonu (Einlagensicherungsfonds des Bundesverbands der deutschen Banken e.V.) da Alman bankalarındaki mevduatlara güvence vermektedir.

Almanya Bankalarındaki Hesap Güvencesi Ne Zaman Sağlandı?

Entschädigungseinrichtung der deutschen Banken GmbH (EdB) tarafından; tazminat sigorta fonunun güvencesi 01.01.2011 tarihinden itibaren başlamıştır.

Almanya Banka Hesabı Mevduat Devlet Güvencesi Ne Kadar?

Almanya bankalarında bulunan mevduatlar için Entschädigungseinrichtung der deutschen Banken GmbH (EdB) tarafından verilen güvence miktarı; her bir mevduat sahibi müşteri için 100 bin Euro’dur.

Almanya’da faaliyet gösteren bankaların tamamına ve Almanya bankaları çalışma saatlerine buradan göz atabilirsiniz.