Albayrak’tan Tek Haneli Faiz Oranı Açıklaması!

Albayrak’tan Tek Haneli Faiz Oranı Açıklaması!

13 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan tek haneli faiz oranı açıklaması geldi. Albayrak 2020 yılına girmeden önce kamu bankalarının faiz oranlarını tek haneli rakamlara düşüreceğini söyledi. Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından kamu bankalarının da faiz indirimine gitmesi piyasaların önünü açacak.

Albayrak: Kamu Bankaları Faiz Oranı Yüzde 9-11,5 Bandına Düşecek!

Berat Albayrak Kayseri ve Nevşehir’de iş dünyası ile buluştu. Gerçekleşecek olan yeni faiz indirimlerini haber veren Albayrak piyasalar üzerindeki faiz baskısından kurtulduklarını söyledi. Açıklamasında kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 9- 11,5 bandına çekeceğini bildiren Berat Albayrak, yeni yıla girmeden faiz oranlarının tek hanelere ineceğini müjdeledi. Devlet bankaları ile yaptığı görüşmeyi anlatan Bakan Albayrak, faizlerin ve maliyetlerin düştüğünü ve bunun en kısa zamanda reel sektöre yansıtılacağını bildirdi.

Merkez Bankası beklenti anketi hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.

Açıklamasında 2019’un son çeyreğinde yüzde 5’lik büyüme hedefini tutturacaklarını belirten Hazine ve Maliye Bakanı, geride kalan 1,5 yıllık sürecin çok çetin geçtiğini dile getirdi. Bu zor dönemin atlatıldığını ve artık normalleşme sürecinde olunduğunu söyleyen Berat Albayrak, bu süreçte ülkenin sahip olduğu potansiyele güvenenlerin kazandığını vurguladı. Enflasyon oranının yüzde 24 seviyelerinden başlayarak geçtiğimiz yıl Eylül, Ekim aylarında yüzde 45’lere kadar yükseldiğini belirten Bakan Albayrak, 2019’un Eylül, Ekim, Kasım aylarında ise yüzde 9- 10 seviyelerine indiğini deklare etti. Albayrak bu yılı yüzde 12’lik enflasyon oranının altında kapatacaklarını ve 2020 yılında da tek haneli enflasyonu kalıcı hale getireceklerini aktardı.

Konuşmasında Merkez Bankası faiz indiriminden de bahseden Albayrak, Merkez Bankasının son toplantısında 200 baz puan faiz indirimine gittiğini, yılın son indirimiyle birlikte Temmuz’dan bu yana 1200 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirildiğini söyledi. Albayrak kısa bir süre zarfında faizlerin yarı yarıya düşebileceğini görmüş olduk dedi.