Albayrak’tan Çiftçi Borçları Yapılandırma 2020 Haberi!

Albayrak’tan Çiftçi Borçları Yapılandırma 2020 Haberi!

10 Ocak 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan çiftçi borçları yapılandırma 2020 haberi geldi. Bakan Albayrak açıklamasında doğal afetlerden etkilenen yahut ekonomik sıkıntılar nedeni ile kredi geri ödemelerini gerçekleştiremeyen, tarımsal faaliyetleri süren üreticilerin kredi borçlarına yapılandırma fırsatı getirildiğini bildirdi. Tarım kredilerinde gerçekleştirilen faiz indirimine ek olarak yeniden faiz oranlarının güncellendiğini aktardı.

Çiftçi Kredi Borçları Yapılandırma 2020!

Albayrak, çiftçi kredi borçlarına ilişkin kararın Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi. Karara göre Ziraat Bankası’nın ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 2022 yılı sonuna kadar sağlayacağı kredi koşulları ve kriterlerinde değişiklik yapıldı. Berat Albayrak, Çiftçi borç yapılandırma Resmi Gazete 2020 kapsamında, zaten yüzde 9 seviyesine çekilmiş olan faizlerin, düşük faizli işletmeler, 3 istisna haricinde minimum yüzde 50 indirimli olarak uygulamaya koyulacağını açıkladı. Söz konusu faiz indiriminin yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarıldığını aktaran Albayrak, yüzde 9 olan faiz oranının yüzde 4,5olarak uygulandığını hatta bazı durumlarda bu indirimin yüzde 100 olduğunu dile getirdi. Albayrak, bunun yüzde sıfır faizli çiftçi kredisi, yani faizsiz çiftçi kredisi olduğunu söyledi.

Bankaların tarım kredileri 2020 hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Borç Yapılandırma 2020! Tarım Kredi Borç Yapılandırma 2020!

Albayrak söz konusu faiz indirimlerine ek olarak çiftçilerin kullanabilecekleri kredi limitlerinin de artırıldığını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, doğal afetlerden etkilenerek zarara uğrayan üreticiye kredi yapılandırma haberi verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre doğal afetlerden zarar gören ya da ekonomik gerekçelerle kredi borçlarını ödeyemeyen ve hala tarımsal üretime devam eden çiftçiye kredi yapılandırma fırsatı sunulmaktadır. Ziraat Bankası’ndan kullanılan ve bazı nedenlerden ötürü ödenemeyen tarım kredileri yüzde 9 faiz oranı ile 5 yıl vade ile yapılandırılabilecek. Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırması 2020 kapsamında kredi geri ödemelerini gerçekleştiremeyen üretici, düşük faiz oranı ve uzun vade ile kredisini yapılandırarak geri ödeyebilecek.