AKFYE Kaç Lot Düşer? Akfen Yenilenebilir Enerji Talep Toplama Tarihi!

AKFYE Kaç Lot Düşer? Akfen Yenilenebilir Enerji Talep Toplama Tarihi!

6 Mart 2023 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş halka arz oluyor. AKFYE kodu ile halka arz edilecek olan şirketin talep toplama tarihleri belli oldu. Bununla birlikte AKFYE kaç lot düşer, ne zaman işleme başlar, AKFYE halka arz eşit mi oransal mı ve benzeri gibi detaylar içeriğin devamında yer almaktadır. Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

 Akfen Yenilenebilir Enerji Talep Toplama Tarihi!

Akfen Yenilenebilir Enerji halka arzında talep toplama tarihleri belli  oldu. Şirket AKFYE kodu ile Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. Açıklanan talep toplama tarihleri ise 8- 9- 10 Mart 2023. Söz konusu halka arza T1 ve T2 bakiye ile katılım gerçekleştirilemeyecektir. Bununla birlikte katılım; nakit, fon, döviz, BİST 30 hisse blokajı şeklinde yapılabilecektir.

AKFYE hisse fiyatı, yüzde 33,31 oranında iskonto ile 9,80 TL olarak belirlenmiştir. Akfen Yenilenebilir Enerji halka arzında toplam 340.370.703 lot arz edilecektir. Akfen Enerji toplam arz büyüklüğü ise 3.335.632.889 TL’dir.

AKFYE Kaç Lot Düşer?

AKFYE halka arzı Garanti Yatırım’ın konsorsiyum liderliğinde gerçekleştirilecektir. Bireysel yatırımcıya dağıtım oranının, talep edilen miktarın yüzde 3’ü kadar olması beklenmektedir.

Akfen Yenilenebilir Enerji Eşit mi Oransal mı?

AKFYE halka arzı oransal dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecektir. Belirlenen dağıtım oranları ise şu şekildedir:

  • Yüzde 20 bireysel katılımcı
  • Yüzde 10 şirket çalışanları
  • Yüzde 20 yurt içi kurumsal
  • Yüzde 50 yurt dışı kurumsal

AKFYE Halka Arz Taahhütler!

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş halka arzında 30 gün boyunca fiyat istikrarı yapılması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra 1 yıl boyunca bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı yapılmayacağı onaylı izahnamede belirtilmiştir. Ayrıca 1 yıl boyunca şirket ortakları tarafından pay satışı gerçekleştirilemeyecek.

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Gelirini Nasıl Kullanacak?

Onaylı izahnamede yer alan bilgiye göre AKFYE halka arz gelirinin;

  • Şirketin bilinirliğinin artırılmasında
  • Şirketin büyümesinin finanse edilmesinde
  • Şirketin kurumsal kimliğinin güçlendirilmesinde

kullanılması planlanmaktadır.

Akfen Yenilenebilir Enerji Ne İş Yapar?

Akfen Yenilenebilir Enerji, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi ve elektrik satış ticareti yapmaktadır. Şirket portföyünde (üretim şirketleri tarafından işletilen) 13 lisanslı hidroelektrik santrali, 35 güneş enerjisi santrali (8’i lisanslı, 27’si lisanssız), 6 adet de rüzgar enerjisi santrali bulunmaktadır.

AKFYE  Ne Zaman İşlem Görecek?

AKFYE hissenin 13 Mart Pazartesi ile başlayan hafta içerisinde işlem görmeye başlaması öngörülmektedir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!