AB 2023 Kışını Rus Gazı Olmadan Atlatmayı Planlıyor

AB 2023 Kışını Rus Gazı Olmadan Atlatmayı Planlıyor

28 Şubat 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

AB 2023 kışını Rus gazı olmadan atlatmayı planlıyor… Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırı, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada endişe yarattı. Avrupa’nın doğalgazda büyük oranda Rusya’ya bağımlı olması, enerji arz güvenliği ve tedariki noktasında da büyük soru işaretlerine neden oldu. Bu kapsamda Avrupa Birliği ülkeleri Rus doğalgazına olan bağlılığı ve ihtiyacı azaltma noktasında plan yapmaya başladılar… Haberimiz devamında konunun detayları yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer haberler için de buraya göz atılabilir.

AB 2023 Kışını Rus Gazı Olmadan Atlatacak

Belçika merkezli düşünce kuruluşu Bruegel tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Avrupa Birliği gelecek kışı Rus doğalgazı ithal etmeden geçirebilecek ve ekonomisine ciddi zararlar vermeyecek. Araştırmacılar, Rusya’nın AB’ye gaz akışı için bir geçiş ülkesi olan Ukrayna’ya saldırısının ardından ithalatı tamamen durdurması halinde 27 ulustan oluşan bloğun talebini en az % 10-15 oranında azaltması gerekeceğini bildirdi.

Bahse konu rapora göre, Rus ihracat devi Gazprom PJSC uzun vadeli sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ederse, Avrupa’nın tükenen stokları bir sonraki ısıtma sezonundan önce kolayca doldurulabilir.

Devlet Başkan Vladimir Putin’in AB’nin doğu komşusu Ukrayna’yı işgal etme kararı, bloğun Rusya’dan gaz ithalatına bağımlılığını vurguluyor ve bazı politikacılar ve şirketlerden bu alımları yasaklama çağrılarını tetikledi. Arz kesintisi riski, AB enerji bakanları tarafından bugün Brüksel’de yapılacak acil bir toplantıda tartışılacak.

Raporun yazarlarından Simone Tagliapietra, şu yorumu yaptı: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, enerji haritasını da yeniden tasarlayacak olan AB için bir dönüm noktasıdır. Buradaki kilit mesajımız açık: AB, maliyeti karşılamaya zorlanırsa veya buna istekliyse, ekonomik faaliyet zarar görmeden önümüzdeki kış için Rus gazının yerini alabilecek kaynak bulmak mümkün olmalıdır.”

Almanya, Rus Gazı Kullanmamak İçin Kömür Kullanımını Uzatabilir

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck’e göre Almanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından enerji planlarını yeniden gözden geçirdiği için kömür kullanımını uzatabilir. Yeşiller Partisi’nin eski eş lideri, kömür santrallerinin daha uzun süre çalışabileceğini ve hatta nükleer enerji kullanımının yaygınlaştırılmasına ideolojik olarak karşı olmadığını söyledi.

Başbakan Olaf Scholz, Almanya’nın enerji seçeneklerini genişletmek ve Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak için iki yeni sıvılaştırılmış doğal gaz terminali inşa etmeyi planladığını duyurdu. Habeck, Pazar günü geç saatlerde ARD televizyonuna verdiği röportajda, hükümetin hangi ülkelerle enerji ortaklığı kurmak isteyebileceği ve seçebileceği bir noktaya ulaşmak istediğini söyledi.

Habeck, “Seçim yapabilmek, aynı zamanda, şüphe durumunda Rus gazından, kömüründen veya petrolünden bağımsız olabileceğiniz anlamına gelir.” yorumu yaptı.  Habeck, Almanya’nın gelecek aylarda Rus gazı olmadan idare edebilirken, ülkenin önümüzdeki kış için satın alma stratejisini önemli ölçüde genişletmesi gerekeceğini belirtti.