7 Banka Hissesine Borsada Açığa Satış Yasağı Getirildi!

7 Banka Hissesine Borsada Açığa Satış Yasağı Getirildi!

16 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Borsa İstanbul’dan KAP’a yapılan açıklamaya göre BIST 30 endeksine dahil olan 7 banka hisselerine açığa satış yasağı getirildi. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım stratejisi olan Halkbank’a 6 ayrı suçlama isnat edilen iddianame haberi sonrasında, Borsa İstanbul spekülatif hamlelere karşı önlem almak amacı ile, BIST 30 endeksi dahilinde bulunan Halkbank, Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası, Vakıf Bankası ve TSKB hisselerine geçici olarak açığa satış yasağı getirdi. 7 banka hissesine borsada açığa satış yasağı getirildi haber detayları yazının devamındadır.

7 Banka Hissesine Borsada Açığa Satış Yasağı Getirildi!

Borsa İstanbul endeks ağırlığı yüksek olan 7 banka hissesine açığa satış yasağı getirdi. Söz konusu bankalar Halk Bankası başta olmak üzere Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve TSKB (Türkiye Sınai kalkınma Bankası) şeklindedir. Normal şartlar altında gün içerisinde yapılan satış, aynı gün içerisinde yerine konduğunda açığa satış kapsamında sayılmıyordu lakin yapılan açıklamaya göre söz konusu işlemlerde açığa satış kapsamına dahil edildi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bahse konu yasak ile ilgili açıklama yapmıştır. Söz konusu açıklamada ilgili kanunlar çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenilir ve şeffaf bir ortamda, istikrarlı bir şekilde sağlanması, yatırımcıların hak ve yararlarının korunması amacı ile Akbank, Garanti BBVA, Vakıf Bankası, Yapı Kredi, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası pay piyasalarında 16.10.2019 tarihinden itibaren geçici olmak kaydıyla, açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içerisinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan aynı gün içerisinde yerine konan pozisyonların da yasak kapsamına alınmasına karar verildiği bildirilmiştir. Bunun yanı sıra yatırımcılar tarafından söz konusu hisselerin satışı durumunda depo şartı uygulanmasına, ilgili banka hisselerine sahip olan yatırımcının satış talebi olduğunda bunu sadece bahse konu kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları aracılığı ile yapabilmesine karar verilmiştir.

Borsada açığa satış nedir, açığa satış kaç gün sürer hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.