2030’a Kadar ABD’deki Araçların Yarısı Elektrikli Olacak

2030’a Kadar ABD’deki Araçların Yarısı Elektrikli Olacak

10 Şubat 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

2030’a kadar ABD’deki araçların yarısı elektrikli olacak… Beyaz Saray, elektrikli araç şarj cihazları için eyaletlere 5 milyar dolarlık finansman planı hazırladığını açıkladı. Yapılan planlamaya göre 2030 yılına erişildiğinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araçların yüzde 50’sinin elektrikli araçlardan oluşmasının ön görüldüğü ifade edildi. Haberimiz devamında konunun detayları yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer haberler için de buraya göz atılabilir.

2030’a Kadar ABD’deki Araçların Yarısı Elektrikli Olacak

Beyaz Saray, elektrikli araç şarj cihazları için eyaletlere 5 milyar dolarlık finansman planı hazırlıyor. Biden yönetimi bu hafta ülke genelinde genişleyen bir EV şarj istasyonu ağı oluşturmak için 7,5 milyar doları içeren iki taraflı altyapı paketinin bir parçası olarak, beş yıl boyunca elektrikli araç şarj cihazlarını finanse etmek için eyaletlere 5 milyar dolar tahsis etme planını açıklayacak.

Yatırım, yönetimin insan kaynaklı iklim değişikliğiyle mücadele ve temiz enerji geçişini ileri aşamalara taşıma konusundaki daha geniş gündeminin bir parçası. Biden yönetimi, elektrikli otomobilleri Amerikalılar için benzinle çalışan araçlardan daha uygun fiyatlı olarak tanıttı ve 2030 yılına kadar ABD’de satılan araçların yarısının elektrikli veya plug-in hibrit olacağını taahhüt etti. Üst düzey yönetim yetkilileri, yeni programın eyaletlerin ulusal kara yolu sistemi üzerinde belirlenmiş alternatif yakıt koridorları boyunca bir EV şarj istasyonları ağı kurmasına yardımcı olacağını bildirdi.

Elektrikli Araçlar Dünyanın Gündeminde

Küresel ısınmanın dünyada iklim dengelerini geri dönülemez şekilde değiştirmesi, insanlığın geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Dünyadaki sıcaklığın geçtiğimiz yüzyıla oranla ortalama 2 derecenin üzerinde artması, doğal afetleri artırdığı gibi, tarım verimini de düşürdü. Buzullardaki erime deniz seviyesi yüksekliğinin altındaki şehirlerin yok olma tehlikesini ortaya çıkardı.

Tüm bunların yanı sıra petrol rezervlerindeki hızlı tükeniş ve petrol fiyatlarındaki yükselme, elektrikli araçların global bazda gördüğü talebi katlayarak artırıyor. Yakın gelecekte gelişmiş ülkeler başta olmak üzer elektrikli otomobillerin küresel çapta baskın hale gelmesi bekleniyor.